Dostarczalność: Cz.5 Analiza wysyłki
Arystoteles powiedział kiedyś: „Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn”. Zanim jednak poznamy przyczyny naszych e-mailingowych sukcesów lub niepowodzeń, musimy dowiedzieć się co wydarzyło się z wysyłką. Warto, więc analizować wyniki naszych starań i wyciągać odpowiednie wnioski. Dzisiejszy artykuł to wprowadzenie do tematyki analizy danych wysyłkowych. W następnych publikacjach będziemy rozwijać ten temat o kolejne wątki. Zostańcie z nami, a dowiecie się jak posiąść prawdziwą arystotelesową wiedzę – odnajdywać przyczyny.
Przed zapoznaniem się z dzisiejszym wpisem, zachęcam do przeczytania poprzednich części naszego poradnika, w których poruszaliśmy tematykę związaną z:
Analiza wysyłki e-mail
Najważniejsze statystyki e-mail
Zanim rozpoczniemy analizę tego, co dzieje się z naszymi wiadomościami e-mail, warto dowiedzieć się co oznaczają poszczególne, ogólnie przyjęte statusy e-mail. Na potrzeby tego artykułu, posłużymy się statusami, do których mamy dostęp z poziomu Panelu analitycznego EmailLabsTM.
- Injected – Wiadomości zaaplikowane przez Ciebie do systemu EmailLabs.
- Ok – Wiadomość została przyjęta przez serwer odbiorcy – wiadomość została dostarczona.
- Miękkie odbicie (Softbounce) – Miękkie odbicie to informacja, która wskazuje na to, że wiadomość została czasowo wstrzymana z powodów takich jak: pełna skrzynka odbiorcza, serwer adresata jest wyłączony lub wiadomość jest zbyt duża.
- Twarde odbicie (Hardbounce) – Twarde odbicie to informacja, która wskazuje na to, że wiadomość nie została dostarczona z powodów takich jak: adres odbiorcy nie istnieje, nazwa domeny nie istnieje, lub odbiorca ma zablokowane dostarczanie wiadomości e-mail. Wszystkie adresy wykazujące twarde odbicie są automatycznie usuwane z listy odbiorców przez usługę EmailLabs.
- Spambounce – Spam Bounce informuje o tym, że wiadomość została zakwalifikowana jako Spam.
- Dropped – Wiadomość nie została wysłana przez system EmailLabs. Powodem jest wcześniejsze umieszczenie adresu na czarnej liście.
- Deferred – Wysyłka została chwilowo wstrzymana po stronie serwisu EmailLabs.
- Open – Wiadomość została otwarta przez użytkownika.
- Track – Użytkownik kliknął w zamieszczony w wiadomości link.
hardbounce – dlaczego to tak ważne?
Bardzo ważnym wskaźnikiem w kontekście dostarczalności jest hardbounce. Jeśli w naszej bazie znajduje się wiele nieaktywnych lub nieistniejących adresów, to daje to providerom pocztowym mocne podstawy do tego, aby uznać nas za spamerów. Osoby rozsyłające Spam, bardzo często pobierają nielegalnie adresy odbiorców z internetu. Jakość tego typu baz jest bardzo niska, a wiele adresatów nie istnieje. Providerzy, widząc, że z danej domeny lub adresu IP wysyłane jest wiele wiadomości do nieistniejących adresów, mogą całkowicie zablokować wysyłkę.
Aby uniknąć tego typu sytuacji, regularnie czyść swoje bazy danych ze wszystkich adresów, które wykazały status hardbounce. Nigdy nie ponawiaj wysyłki do tych adresatów. Aby dbać o najwyższą dostarczalność e-mail, EmailLabsTM automatycznie blokuje wysyłkę do wszystkich adresów, które wykazały status hardbounce.
Spambounce – czy robię coś nie tak?
Spambounce, to oznaczenie Twoich wiadomości przez serwer odbiorcy jako Spam. Status Spambounce, oznacza, że wiadomość wcale nie została dostarczona i nie jest równoznaczny z dostarczeniem wiadomości do folderu Spam! Powodów oznaczenia może być wiele, od niewłaściwie zakodowanego e-maila, przez występowanie w treści/temacie wiadomości podejrzanych zwrotów, aż po blokadę z powodu zbyt wielu oznaczeń Spam przez Twoich odbiorców. Powodem może być również umieszczenie Twojego serwera/ domeny na czarnej liście. Tak naprawdę, możliwych powodów jest jeszcze znacznie więcej!
Aby dowiedzieć się, co tak naprawdę było powodem oznaczenia naszych wiadomości jako Spam, powinniśmy zapoznać się z treścią komunikatu, wysłanego do nas przez serwer odbiorcy. W EmailLabsTM, dzięki szczegółowej analityce każdej wiadomości, z łatwością znajdziemy komunikat wysłany przez serwer odbiorcy. Jeśli nie mamy dostępu do szczegółowych logów lub treść odbitki nie wskazuje jednoznacznie powodu klasyfikacji Spam, to możemy odnaleźć administratora danej witryny i skontaktować się z nim, aby dowiedzieć się dlaczego nasze wiadomości są zablokowane. Proces ten jest jednak dość mozolny i czasochłonny.
Podsumowanie
Analiza wysyłki, to kolejny niezwykle istotny element układanki o nazwie „Dostarczalność wiadomości e-mail”. Jeśli nie analizujemy tego, co dzieje się z naszymi wiadomościami, to nie jesteśmy w stanie dostrzec ewentualnych problemów i wyciągnąć odpowiednich wniosków. Dziś poznaliśmy znaczenie ogólnie znanych i stosowanych metryk e-mail. Poznaliśmy też wagę twardych odbitek (hardbounce) i odbić Spam (spambounce). W kolejnej odsłonie poświęconej dostarczalności e-mail, zagłębimy się bardziej szczegółowo w analizę wysyłki.
Jeśli nie masz wglądu w to, co dzieje się z Twoimi wiadomościami marketingowymi lub transakcyjnymi – to nie zwlekaj i załóż konto EmailLabsTM i wysyłaj do 12 000 wiadomości miesięcznie zupełnie za darmo.
Wypróbuj za darmoPozdrawiamy,
Zespół EmailLabsTM